PHENOMENAS 9: Litoměřice
03.04.2013

V Litoměřicích má 30 cm sněhu stejnou váhu a výšku jako kdekoli jinde. Tato kalamita a mírná neznalost prostředí, devátou pivně fenomenální výpravu lehce zdobrodružnili. Na druhou stranu už máme něco vodpito a nezalekneme se vlka nic. Třicet čísel sněhu nás nemůže rozhodit. Výkonnej alespoň může dělat smyky na parkovišti a otestovat svou zimní výbavu. Rozhodit nás může zavřenej pivovar…


Na naší otázku, zda v Litoměřicích dochází ke vzrůstající oblibě minipivovarů, nám KOLIBA – naše první zastávka, neodpověděla. Probíhali zde totiž přípravy na svatbu, a celý podnik i s přilehlým parkovištěm byl bookován pro dva budoucí manžele. Ne že bychom se neptali, původně jsme zde chtěli jíst a pít, ale po dotazu jsme pochopili, že ani pít nám zde není dovoleno. Nu což, jistej kšeft ze svatby, je holt víc, než jistejch 200,- za 6 piv. Ale zpátky do centra ( stále mějte na paměti sjízdnost silnic a schůdnost chodníků ) Litoměřičtí vědí jak od Koliby do centra! Po všelijakých peripetiích, skupinových převozech a následnému zaparkování auta v místě ubytování, se dostáváme do prvního lokálu až kolem 14 hod.

PORTÁL
Na náměstí, o strategičtějším místě nemůže být ani řeč. Neosobní místo jako celek, vynahrazují čisté a upravené stoly, taktéž i pozorná obsluha donášejíce jídlo na úrovni. Jenže my jsme přijeli za pivem. Fakt, že servírka inzeruje 12° ku Plzeň, se dá přehlédnout, vždyť to z 80% dělají všichni, kteří tomu rozumí jak prase petrželi. Ovšem že bude VELMI podmírečná a ve skle rozbitá, to už se odpustit nedá. Vždyť podnik je přece tak skvělý, jak nejhorší je jeho poslední brigádník/ce. Gambrinus 11° má pak spíše blíž k 10°. Pro Vašeho psího miláčka Vám dají misku s vodou, ale aby to byl jediný důvod jet do Litoměřic, tak to je velmi málo.

MOTODŮL
Chtělo by se napsat, že je trochu z ruky, ale pokud přijedete vlakem, nejspíše to bude první hospoda do které vlezete. S klidem Vám říkám vlezte, buďte a mějte se. Tématicky zaměřená hospoda na motocykly Jawa a ČZ. Pan majiteločíšník Vám třeba 6 krát, každému zvlášť, zopakuje nabídku z pivní karty a mistrně dokáže skrýt, že ho to neskutečně s**e. Ale samozřejmě vše je v rámci prndelíny a Svijany či Holbu, které jsou na čepu Vám přinese vynikající. Je zde cítit to, že obsluha je majitel. Tito lidé se chovají k podniku tak jak se má, protože by byli jinak v ….. přesně.

KATOVNA
Podle názvu si jistě uděláte představu o tom, jak to tam co do interiérů může vypadat. Ano, přesně! U vchodu velká vycpaná postava kata, háky na maso jako věšáky, na maso, lidi a zlobivé děti. V kuchyni se jistě nezastaví, každou chvíli jde ven koleno, či jiná část zvířecího těla. Měli jsme čas to pozorovat, nás šest tvořilo cca třetinu hostů a čekací doba na cokoli neskutečná. I zde jsme pili pivo, které bylo opět inzerováno jako 12° Pilsner Urquell. Hodnotíme: Plzeň i G 10°, jako by byli v kategorii „celkemgut“.

PIVOVARSKÝ SÁL
Trocha schodů Vás nezabije, takže směle do ňútra. Uvnitř Vám dojde, že sedíte v místě, které dřívávějc bylo součástí pivovaru a docházelo tu k chánoj, chánoj, paprťála, paprťála, patláma, anebo k něčemu podobnému. Celé prostředí je pěkné, sladěné a i trubka ventylačna je zakomponována do celku. Pak, když ze sebe začal číšník velmi srozumitelně chrlit nabídku, přičemž u Plzně hodil bobek na číslovku stupňovou, bylo nám jasné že jsme na správném místě. Velmi tradičně pojatá pivnice s dobrým pivem, jako dělaná pro sobotní večer. Na klasická hospodská jídla ( nakládaný hemrlajn apod. ) jsme si po probuzení nevzpomněli, z čehož usuzujeme, že byli chutné a stravitelné.

RADNIČNÍ SKLÍPEK
Každé město s krásným starobylým náměstím musí mít svůj radniční sklípek. Ten nás pronásleduje už z Litvínova. Mají ho i v Litoměřicích. A pozor! Všechny fakt vypadají z 90% stejně. Tenhle vede hluboko pod povrch a lituji číšníky, kteří musí lítat po schodech sem a tam. V nejnižší části, jste 3 regulerní patra pod zemí. Schody jsou kamenné a kluzké a přibržďovací pásky na nich svůj úkol splnily už hodně dávno. No jasně, WC je až nahoře. Takže s pískem do schodů až na úroveň chodníku. Chápeme, že prostředí je nekuřácké. Jedna z návštěvnic to velmi přepískla s parfémem, jestli se tomu dá tak říkat, až z toho slzeli oči, co potom cigaretový dým. Všechno je zde velmi drahé, kolik rumpsteaků za 400 Kč za večer vydají, netuším. Plzeň dražší než v Praze! Na druhou stranu, tahle Plzeň byla nejlepší v Litoměřicích. Proto se díky pivu sklípek udržel zhruba v polovině startovního pole. Paradoxně je ve vinném sklípku zachránilo pivo.

TIMEOUT
Další z mnoha sportbarů, který dle nás svou průměrností a neoriginalitou nemá čím oslovit. Všude jsou cedule s nabídkou všeho možného, takže si v klidu můžete vybrat, civě na zeď naproti. Tady bezezbytku platí úsloví, že lidi dělaj lidi, anebo že lidi táhnou za lidma. Sezení: dokud sitsujete je vše v pořádku, ale pokud potřebujete na WC jen těžko se po 6-7 pivech soukáte ze sedaček kolem stolu. Personální slečny za barem se po chvilce už zdály být v pohodě. Heineken a Plzeň opět v kategorii „celkemgut“, možná trochu níže. Překvapila nás však kohoutková voda, v ceně litr za 30 Kč. Panebože! Když jí tu mají v kalkulaci, znamená to, že tu lidi chlastali z hajzlů? I zde očekávejte svalňáky v tričkách o jednu velikost menší.
Pokud budete pořádat tour de bier v LT tak Timeout jako poslední dokopávající bar je v pořádku.

BAŠTA
Hospoda v rotundě, na skvělém místě. Před vchodem proházená cesta ve sněhu a alej hořících pochodní. Místo jak pro romantiku, tak i pro pořádný chlemty. Jídlo se nedá popsat, prostě ekluzivní, i cenou. S chutí budete pít i ten Budvar, je zde vynikající, ať si kdo chce co chce říká. Myslím, že kdyby zde došlo k výměně piva např. za Staropramen, vždy to pivo bude dobré. Pan majitel tu hospodu má prostě rád a je to cítit i vidět. A my máme rádi jeho a fandíme mu. Když totiž věci Vám svěřené děláte poctivě, nekradete a hosty si hýčkáte, musí to být vidět. A bylo! Není co dodat, Bašta stojí za návštěvu i jen při průjezdu Litoměřicemi. Šak je to na hlavní!

MINIPIVOVAR LABUŤ
Tento minipivovar a KOLIBA, která byla dopoledne zavřená kvůli tej svatbě, byli hlavní důvody pro konání Pivních Fenoménů v Litoměřicích. Labuť neskončila na posledních místech jen díky tomu, že se někdo odhodlal vařit pivo a jde mu to. Vše ostatní je úplně špatně. Obrovský prostor bez jediné reklamy. To ale není dobře! Bez JEDINÉ reklamy. Čtenáři rozuměj i bez reklamy na sebe sama. Při vstupu si na ceduli přečtete aktuální nabídku piv. Fajn, jenže než se posadíte, tak už si to nepamatujete. Obsluha Vám všechno musí znovu a znovu říkat. Jednou je to v pořádku, ale co když si dáte jedno a chcete ochutnat druhé? Samozřejmě si nic nepamatujete. Jdete tedy buď zase ven k tý ceduli, nebo se ZASE ptáte personálu. Ona Vám sice mile ráda řekne všech 6, nebo 8 piv co mají, ale vy jí nedej bože nesmíte v polovině přerušit a zeptat se co bylo to třetí. To má z Vás pak v hlavě složený tepláky. Z nápojového lístku se dozvíte co vaří za piva, ale ne ty co mají zrovna na čepu. Přece stačí tiskárna a papír… na každém stole list papíru s nabídkou piv a fertig, alespoň slečny nebudou nakrknutý z celovečerního omílání nabídky dokola a navíc jim zbude i čas na práci! Na pivní pálenku bych doporučil zapomenout Vám i výrobcům, radši to nepovedené pivo vylejte. V minipivovarské hospodě asi také není dobré si všimnout místo varen lednice s Coca Colou. Prostor pro kuřáky zde je, jen je hned vedle prostoru pro nekuřáky, takže se Vám může stát, že si podáte ruku s nekuřákem a v levačce budete mít modrou Spartu a při tom každý budete sedět ve svém rajónu. Opět zde ochutnáváme pivní jídla, tedy chtěli jsme, ale bohužel ve 22:30 h došlo pečivo, které je součástí všech jídel. Je to škoda, těch drobností je mnohem více. Další specialita je, že když stojíte u pisoáru a někdo vejde, polovina hospody Vás vidí chcacmo, zvláštní pocit. Pivo, to je oč tu běží, je na vysoké úrovni, 11°, 13°, 16° všechny čísla sedí a jsou pitelná. Nás zklamalo vše ostatní…vše.

Tímto děkuji Všem v Litomeřicích, zejména pak Romanu a Katce Opltovým za náměty a konzultaci.

Další 10 Pivní Fenomény jsou co bys půllitrem dohodil, tedy v Lovosicích. Očekáváme sousedský boj 🙂

 

Výsledky 9. Pivních Fenoménů- LITOMĚŘICE
maximální počet dosažitelných bodů 430

1. místo-BAŠTA 392 bodů   http://mcviva.webpark.cz/menu.htm

2. místo-MOTODŮL 390 bodů   http://www.litomerickehospody.cz/motodul/

3. místo-PIVOVARSKÝ SÁL 383 bodů  http://www.pivovarskysal.cz/

4. místo-RADNIČNÍ SKLÍPEK 324 bodů  http://www.radnicni-sklipek.cz/

5. místo-TIMEOUT 320 bodů  http://www.timeoutbar.cz/

6. místo-MINIPIVOVAR LABUŤ 308 bodů  http://www.minipivovarlabut.cz/

7. místo-KATOVNA  299 bodů  http://ukataprokopa.cz/

8. místo-PORTÁL 281 bodů  http://www.restaurace-portal.cz/

 

Obrázková dokumentace

 

 

 

 

2 komentáře k článku “PHENOMENAS 9: Litoměřice”

  1. jitka Pavlisova říká:

    Děkujeme za krasný popis naší hospody Motodul, skutečné a výstižné.

  2. Tomáš Kabrna říká:

    Nemáte zač, pokud to tak je, tak to tak napíšu 🙂

Komentáře k příspěvku

Webdesign: Kabris|NET