PHENOMENAS 12 – Frymburk
21.09.2013

Tak máme všichni po prázdninách, rozebíráme své dovolené, problémy, které se na ní vyskytly a budeme doufat, že příští rok se podle toho zařídíme a tím eliminákujem problémy na úplně prťavo. Zářným příkladem může být právě Frymburk u Lipenské přehrady, kde je zhruba jeden penzion či hotel na jednoho původního obyvatele. Na téměř samém sklonku léta jsme se tam vypravili, abychom zjistili, co ta penzioní kultura dělá s pivem a náladou místních.
Maximální počet dosažitelných bodů byl 450.

Na jihu Čech se ukázala síla internetu a prezentace ubytovacích zařízení na něm. Bohužel se z webových stránek nedozvíte například to,jak skvěle se o vás postarají. Proto vám, zde předkládáme pár našich postřehů:

 

Penzion u přívozu  – jednoznačně na posledním místě (8. místo, 162 bodů )
je špatně úplně všechno. Když vstoupíš do restaurace oslní Tě sice krásná kachlová kamna a příjemné prostředí , ale také fakt hnusná terasa bez špetky zájmu majitele a obsluhy. Na stolech, nejspíš již celou sezónu, leží ty samé ubrusy, neboť byste z nich mohli lépe vybírat, který pokrm si dáte, než-li z jídelního lístku. Prostě kultura stolování se zde nezapře. Langsamovitost obsluhy vás donutí si najít popelník a jídelní lístek sám. Pivní nabídka nás nikterak nepřekvapila, točí pouze Bernarda… Nabídku a design jídelního lístku byste očekávali v bufetu na nádraží v horní dolní, ceny tomu však neodpovídají.   Ani otřesná obsluha (zmíněnou langsamovitost přehlédnete – přívoz stejně jede jednou za hodinu, ale spočítat 140+25 bylo nad síly slečny číšnice) to už nezachrání.   bordel a špína.  A pokud si chce před odchodem odskočit, připravte se na místní WC, které vypadají spíše jako veřejné hajzlíky. Bez mýdla bez toaletního papíru, bez fungující baterie.

Penzion Markus (4. místo, 234 bodů )Při sezení uvnitř částečně vidíte do nepříliš hezké kuchyně, na chodbě je složený nákup pro kuchaře (asi) a při sezení venku jste zase metr od parkoviště. Ceny jsou zde prý super, jak hlásá cedule, ale ty se nikde nedozvíte. Jo mají je na webu v pdf. Pardon o))

Hotel Maxant ( 7. místo, 207 bodů )
Zvědavi jsme byli i na tenhle 3* hotel. Asi bychom potřebovali zjistit kontakt na paní, která za ministerstvo tyhle hvězdičky odebírá. Třem hvězdám tu odpovídají snad jen ceny jídel a ubytování, detailní fotodokumentace toalet mluví za vše. Však se také musí zaplatit ten cukrblikatý rakouský styl záclonek a závěsů. Po dni stráveném na cyklostezkách Vám ale bude jedno, že se na špatně udělané terase kinklá stolek, a když obsluha zjistí, že mluvíte česky, holt si počkáte trochu déle na cokoliv, alespoň si odpočinete po dlouhém a hezky stráveném dni.

Pizzeria Nautilus (5. místo, 220 bodů )
Svojí nedokonalou terasou, která je všem na očích láká jen a právě kvůli tomu se zde zastavit, dát si pivo, popřípadě se najíst a pokračovat dál. Posezení nad vodou s krásným výhledem. Měli jsme asi ten den smůlu a natrefili na nasraného kuchaře, který se svými výkony zastavil na hodnotě 70ti %. Předpokládáte, že všechny ingredience ve Vašem pokrmu tam budou, nebyli ani v jednom ze tří. Naopak navíc bylo listí ze stromů, ale za to kuchař nemůže. Bohužel jsme ani tyto laskominy nemohli pořádně zapít, neb na čepu pouze nedokonalý Budvar, jemně šizený s kapkou smůly.

Ale aby tento článek nebyl jen snůškou negativních informací, chtěli bychom uvést i příklady, které nás ve Frymburku mile překvapili. Jenže ono nás vlastně nepřekvapilo nic. A to by mělo…

Penzion U kostela (6. místo, 210 bodů )

a Restaurace s ubytováním Pohoda ( 3. místo, 235 bodů )  jsou každý na jiném konci našeho žebříčku. Na první srovnávací pohled je ale zřejmé, že oba penziony nejsou ničím výjimečné. Krásný příklad přístupu majitelů – nemá cenu přicházet s inovacemi.  „To co nabízim já, maj všichni, tim pádem sme si všichni rovný a stejně budu mít příští rok plno, tak jako každej rok“. „Možná natřu držáky na kola“.
Rozdíl  25ti bodů mezi těmito dvěma není vůbec vysoký, jsou to pouze drobné nuance ve prospěch Pohody, které ji zařadily na dělené třetí místo po bok

Penzionu Florián ( 3. místo, 235 bodů )

Ten se vymyká jak polohou, tak stavební dispozicí. Zkrátka rodinný dům na konci vsi. I když interier nezaujme a ani jídelní lístek nemá patrony na to, abyste si z něj něco vybrali. Musí to tedy zachránit obsluha a právě zmíněný celkový koncept penzionu, který je pro dovolenou nejschůdnějším řešením.

Avšak přeci něco…česnečka, kterou nám číšník doporučil, byla opravdu exkluzivní!

Pizzahouse Big Pub (2. místo, 277 bodů ) 
dává navenek letní plus v podobě grilu a celkového večerního ruchu, který k letní dovolené prostě patří, všechny ostatní penzionované terasy na tomto náměstí zejí téměř prázdnotou, ale tady je plno. „V penzionech jsou peníze už dávno na pokojích a chrápou, tady stále vyděláváme.“  Tenhle polovenkovní gril nás překvapil. Takže né že nic. Jenže nás překvapil tak nějak…zkrátka jsme čekali, že majitelé penzionů pro své kunčofty budou dělat něco navíc. Že se budou snažit jim tak trošku podkuřovat. Hýčkat si je. Ne. Nic. Jeden penzion jako druhej. Takže gril fajn. Ale přece jen drobná výtka. Chci-li točit Fénixe, není úplně od věci nakoupit o pár kilo pomerančů víc. Ten pomeranč na okraj sklenice zkrátka patří. Malinko by mohla zrychlit obsluha, i výdej jídla, standardně by se mělo jídlo nosit všem najednou. To ale půjde asi těžko, protože všichni nespící turisti jsou právě tady.

 

Na bažinách (1. místo, 328 bodů )
je vítěz. Svijanská hospoda u mě doma. Na nic si nebudu hrát, stačí mít dobrý pivo, tuny domácích uzenin, laskomin k pivu… no a vyhraju. Přesně.
Když jsme se pídili potom, kam se tu chodí na dobrý pivo, bylo nám řečeno, že: „je tu jedna taková…ale ten majitel je dost obhroublej. Ale zase všichni říkaj, že má nejlepší pivo, tak nevim. No běžte se tam podívat.“ No a jak nás takhle chodí po hospodách špalír, myslel si pan majitel, že jsme z ČOIky. Jeho domněnku ještě umocnili ty naše stejnokroje. Od inspekce jsme nebyli a tak nás pustil dovnitř. Svijany jako křen, útulno, hospodno. A tak jsem debatovali o jeho hospodě, o penzionech, který jsou všechny stejný.

Samozřejmě, že je ve Frymburku místo pro konkurenci v podobě normální běžné hospody. Ta tu zkrátka chybí resp. jsou tu jen ty Bažiny. My, kteří pro to naše pivo děláme tyhle věci prostě nemůžeme uvěřit tomu, že se ubytovaní spokojí s tím Prazdrojem, co mají v penzionech anebo, že nechtějí nasát místní atmošku a posedět v místňácký hospě. Panuje tu snad nějaká penziozní mafijička, či co?

Pár slov k ubytování  Apartmán Boháč Štefan. To bylo pár slov…nedoporučujeme!

 

 1. Na Bažinách  není web

 2. Pizzahouse Big Pub  http://bigpub.cz/

 3. Restaurace Pohoda  http://www.pohoda-frymburk.cz/
      Penzion Florián  http://www.florian-frymburk.cz/

4. Restaurace a penzion Markus  
http://www.lipno-markus.cz/

5. Pizzeria Nautilus  
http://www.pensionlipno.cz/

6. Penzion U kostela  
http://www.ubytovani-frymburk.cz/

7. Hotel Maxant  
http://www.hotelmaxant.cz/

8. Penzion u Přívozu  
http://www.uprivozu.cz/

 

2 komentáře k článku “PHENOMENAS 12 – Frymburk”

  1. Tereza říká:

    Dobrý den, dnes jsme se dozvěděli, že naše restaurace byla ohodnocena Vámi na těchto stránkách. Děkujeme za návštěvu. Ano výtky jsou na svém místě budeme se snažit polepšit. Přejeme hezký den Restaurace Big Pub

  2. Milan Kabrna říká:

    Hezký den, děkujeme za reakci a přejeme mnoho spokojených hostů!

Komentáře k příspěvku

Webdesign: Kabris|NET